Ideális cserép méretek, vetéstől a kiültetésig
Ideális cserép méretek, vetéstől a kiültetésig.
Ez egy olyan téma amire sok alternatíva van, sokat kipróbáltam én is...
Azt is hihetnénk, hogy különösebb jelentősége sincs annak, milyen cserepeket választunk... Ez azonban nem így van, sőt merőben más növényeket kapunk a szezon végére, ha erre a pár dologra odafigyelünk.
(a földről és társairól, most nem lesz szó, az külön cikket kap)
Ott követtem én is el régebben a hibát, hogy a pár tő chilimet azt hittem, hogy úgy kell kezelni, mintha termelő lennék. Sajnos sokan mások is a mai napig beleesnek ebbe, ezért most olyan szemszögből írok, ami a kevés növényt tartóknak lesz főként segítség.
Első fontos szó a TÉR.
Ahhoz, hogy minden szép legyen, hely kell a chiliknek.
A lombozatnak és a gyökereknek is!
Ebből az adódik, hogy ahogy nő, úgy kell egyre távolabb rakni egymástól, sose érjenek össze. Tudom ez lehetetlen, de úgy kell megtervezni a dolgokat, hogy lehetőség szerint ez megvalósítható legyen, legalább egy bizonyos szintig.
A gyökerek is meghálálják, ha van helyük, azonban a nagy cserép = sok hely elfoglalással. - Akkor, hogy is legyen ez, hányszor kell átültetni, stb.?
Az interneten keringenek legendák arról, hogy a chilit rengetegszer át kell ültetni palánta korban és akkor lesz jó. Ez nincs így, és hacsak nem unatkozik valaki annyira, hogy ültetgessen, teljesen felesleges kettőnél többször ültetni.
A két átültetésből az első értelme az, hogy a kikelt növények január - május (!) között is tudjanak fejlődni és ne egy gyűszűben kelljen nyomorogniuk.
Ezen felül, egy kis trükk is van a dologban, hiszen az első pár igaz levelek megjelenése után érdemes a sziklevelek tövéig föld alá rakni a növényeket. (a csatolt kép egy illusztráció szimpla mezei gazon, de a lényeg ugyan az, hogy melyik rész is kerüljön föld alá)
Ez nem chili, de lényeg ugyan az. |
Azért is, mert ha esetleg megnyúlnak (bármennyire), így lehet kozmetikázni a látványt, és azért is mert a sziklevél alatti "szár" jól gyökeresedik, tehát több felületen tud gyökereket létrehozni. Ezért nem érdemes egyből a megfelelő méretű palántáknak szánt cserépbe vetni a magot, mert akkor ezt a "trükközési" lehetőséget elszalasztjuk.
A második átültetés pedig értelemszerűen a végső kiültetés, abban az esetben, ha cserépben neveljük a chilit. - ha nem, akkor gyakorlatilag 1X érdemes átültetni, amint látjátok. Na jó, max. 2, mert függ attól is ki mibe vet, stb.
Vetni alapvetően én tálcába szeretek, aminek van átlátszó teteje. Nem kell aggódni amiatt, hogy nem egyszerre kelnek, ha kijött 1, jön a többi is, de ez függ attól, hogy hol csíráznak a magok. Viszont az fontos, hogy tálcába akkor célszerű vetni, ha azonos fajták vannak benne csak, de minimum azonos fajok! Ha több fajjal operálunk, számoljuk bele, a kelési idő különbségeket és akkor már lehet jobban járunk, ha tudjuk egymástól függetlenül mozgatni a növényeket, így a tálca nem biztos, hogy a legjobb választás. Ha valaki szeretné pakolászni őket, azoknak egész pici cserepekbe érdemes vetni és azokat betenni propagátorba, ha kikelt egy, mehet a lámpa alá, vagy az ablakba. Léteznek fűthető propagátorok is, azoknak, akiknél pl. Hűvösebb van a lakásban. (zárójelben, láttam már kB. 17 fokon is csírázást és 30 fokon is, ezt csak azért mondom, mert nem olyan nehéz dolog, mint amilyennek tűnhet, olvasás közben)
Lényeg, lefedhető tálcában legyenek (pára és hőtartás miatt főként) .
Sokkal praktikusabb egy erre való szett szerintem, mint takargatni folpackkal a tejfölös dobozokat. Nem utolsó sorban, sokkal kisebb helyet és földet igényel egy propagátor és ha vigyázunk rá évekig jó lesz, nem kell kidobni.
Itt térjünk ki a papír "cserepekre" és a tőzeg korongokra, mint klasszikus csíráztatók:
Sajnos a papír könnyen bepenészedik a párás közegben, szakad, stb. Nem praktikus.
A korong lehet jó is akár, de nem minden fajta olyan jó (pl Growth Technology korongjai nem rosszak), ill. Nem mindenkinek. Egy próbát megérhet, de nem sokaknál vált be, többek között azért, mert a gyökerek arra mennek benne amerre akarnak és általában a korongon kívül csatangolnak és a legfontosabb, hogy a nedvességét szokták nem megfelelően "beállítani".
Tejfölös doboz, műanyag pohár és hasonló alternatíváknál, fontos(!), hogy ki legyen lyukasztva az aljuk megfelelően (legegyszerűbb, ha ollóval pár helyen kivágjuk a sarkát), hogy el tudjon folyni a fölösleges víz, hogy ne álljon benne a növény! Lehet lyuk nélkül is, ha precíz az öntözés, de nem ajánlom ezt a megoldást.
Az első átültetést a lehetőségeinkhez mérten 2-6 liter közötti cserépbe érdemes megtenni. 2 liter ugyan elég, de ha ügyes az ember, kiültetésre akkora lesz a növény, hogy egy kis szellő is elfújja (már az ablakban is ki kell kötni), ami bosszantó lehet a kiszoktatás közben, stb.; ezért én 6literre húztam meg az ideális palánta nevelő cserepet Chinensek esetében. Más fajoknál a 2-3 liter bőven jó, de egy hármassal a középúton, akár bármit ki lehet hozni,ha akarunk. 😀
A cserép formája praktikussági okok miatt legyen négyzet alakú, ne kör, ill. Magas legyen ne széles. Azért jobbak az ilyen cserepek, mert helytakarékosak, nincs más ok. Ha nem akarunk teret adni, de sok chilit viszont kis helyre zsúfolnánk, akkor meg pláne jobbak. 😀 Magasak, de nem szélesek, így sok föld van "kisebb" helyen, ill. Minden oldaluk összepasszol, nincs kihasználatlan rész, mint a kör alakúaknál pl. Amik több helyet vesznek el amúgy is, azonos méretben (alacsonyak, szélesek). Képek között lesznek példák, "palánta" cserepekre. Egyébként, ezek rózsa cserepek, jellemzően a rózsákat ültetik ilyen magas konténerekbe.
Végső cserép mérete:
Ha cserépben marad a chili, akkor gyakorlatilag egy ember magas növény lesz belőle. Ez az ideális, ez legyen a cél is!
Azonban nem lesz akármiben jó neki (és a földről, most ne essék szó).
Általában 20literre mondják a minimum méretet (ez terjedt el, de...🙂) végső cserép gyanánt.
Nézegettem a cserepeket és mivel az átmérő, nem függ össze az egyéb méretek miatt minden esetben a literrel, ezért nehezebb az általánosítás.
De azt mondanám konkrétan, hogy olyan 40cm átmérőjű cserép, ami 30 literes a minimális, de már érdemben használható konténer.
Az igazán jó megoldás 50-es átmérőnél kezdődik, vagy inkább úgy mondanám 60 liternél. Méricskéltem pár konténert és Bevallom még a sajátomon is volt eltérés a feltüntetett és valós méret között.
Szóval én (elvileg🙂) 60 literbe ültettem. A tapasztalat viszont az, hogy 60-80 liter között már igen szép az eredmény és 80 liter feletti méret már talán nem is indokolt.
A végére pedig még egy szempont, az öntözés.
Alapból nem tesz jót a chilinek, ha tocsog a vízben, palánta korban sincs ez máshogy, viszont kb. március után már egyre nagyobb valószínűséggel érünk haza arra, hogy lógnak a növények. Az egyre nagyobb lomb és pl. a kisebb 2 literes cserepek(vagy kisebb, pl. 2decis poharak) , plusz még megy a fűtés, de kapják a napot is, vagy épp döng felettük a világítás, hamar elpárologtatják a vizet. Ha nagyobb a cserép jobban összhangot lehet tartani, nem kell, hogy alátétben álljon alattuk a víz.
Egyedül kiültetésnél kell vigyázni, mert a nagy cserépben több lesz a pangó víz, ezért érdemes figyelni az időjárást és összhangban locsolni vele, ill. Figyelni a növény méretét is, ne rohadjanak be a gyökerek a pangó vízben, amit nem tud felvenni, mert még kicsi.
Továbbá a nagyobb cserépből lassabban mosódnak ki a tápanyagok is, így picit ritkábban kell foglalkozni a tápozással is, továbbá minél nagyobb a cserép, annál biztosabb, hogy nem kell alátétre költeni.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése