DWC-ben palántanevelés.

Nos... A Hidro teszt véget ért! Nem akarom túlragozni, inkább a képek meséljenek majd, de egy-két dolgot érdemes megjegyezni.
DWC
Szóval, a képeken azt lehet megfigyelni, hogy milyen,ha NEM metszed 6 literes cserépben, milyen, ha metszed párszor 2 literes cserépben és milyen ha többször metszed DWC hidro rendszerben (4 liter). Lámpázva, max. az első Y megjelenéséig voltak, aztán csak ablakban kaptak napot.
Nagyon jól meg lehet most figyelni, hogy mezei körülmények között a metszésnek továbbra sincs semmi értelme.
Balra, nem metszett. Jobbra, metszett.

Rettentően visszamaradtak a palánták, amire a kis cserép is rátett. Fontos, hogy ez tudatos volt, mert csak a tartalék palánták kapták meg a kis cserepet pont azért, hogy spóroljak a hellyel. Nagyobb cserépben és jó fényviszonyok közt sem érdemes metszéssel bíbelődni, mert a hely rovására fog menni; és ha nincs hely, nincs elegendő fény sem, de az is igaz, hogy az eredmény jobb lenne... Tehát, még mindig nem tudom azt mondani, hogy ilyen formában van értelme a metszésnek, de a klasszikus "Toppolásnak" hívott hülyeségnek biztos nincs. (Egy esetben tapasztaltam pozitívat egyszeri metszéssel, mikor kiültetés előtt egy-két héttel a 2. Y-ok, Y-ja felet kaptak egy nyisszantást. Elég komolyan megugrottak a növények tőle. Ez a módszer azoknak kedvez, akik szeretnek létráról permetezni és a törzses chiliket jobban kedvelik, de szeretik a metszett bokrok hangulatát.) Magyarul, ha metszésre adod a fejed jellemzően többször érdemes azt megtenni; ám az visszaveti, rossz (erős a szó, inkább mondjuk azt, hogy lassabban fog beindulni) lesz az egész palánta, ezért ne metsz palántát, főleg akkor ne ha nincs lámpád! Így én annak a híve vagyok, hogy nem kell piszkálni a chilit... Persze a hidropónia ezt kicsit megingatta, ugyanis többszöri metszés ellenére is, szinte leelőzte a nem metszett "riválisát". Eredetileg azért vágtam vissza, hogy szintén kisebb legyen, minél tovább férjen el az ablakban, de nem éppen hatotta meg az elképzelésem.




Ezért mindenféleképpen kell még tennem egy olyan próbát, hogy hidroban is jobb e nem metszeni, vagy sem?! Mármint, hogy a palántát, hogy neveljem, mert az tisztán látszik, hogy egy egyszerű DWC is komoly eredményekre képes. Tulajdonképpen itt a lényeg is ez, nem a metszés! Sokkal gyorsabban, szebb növény lett a hidroban. És talán még fontosabb az, hogy mint látjátok, vízből átraktam földbe.

A terv az, hogy hidroban nevelek elő jövőre és csak ilyenkor kerülnek át a szokásos közegbe. Ezért úgy gondoltam, hogy mivel ennek nincs tétje, kipróbálom egy ekkora növény, hogy bírja, ha egyik percről a másikra megváltoznak az életkörülményei. Ha minden rendben lesz, jövőre sem lesz gond, ha pedig nem tetszik majd neki érdemes lesz újra tervezni az ötleteim. Szerencsére nem volt gond, teljesen jól viselte az átültetést. Másik konklúzió, hogy a DWC egyszerűbb (odafigyelés szempontjából) és hatékonyabb mint a Kratky, de mind a kettő jóval eredményesebb mint a tőzeg keverék, ugyan annyi idő alatt. (Jobban fogok járni, ha a kis neveldét levegőztetni fogom pluszba majd.) Sajnos a képek a valódi méreteket és színeket nem adják át, de nagyon szép kis növény lett belőle, ami azt eredményezi, hogy ismét alapjaiban kell újragondolnom a dolgokat - mondhatni, van még mit megismerni, és van hová fejlődni is...
Reggelre a következő kép fogadott:

Átültetés utáni, első reggel.

Átültetés utáni, első reggel.


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Mire figyeljünk a Chili Paprika gyökérzetével kapcsolatban? - Avagy, minden a gyökereknél kezdődik...

A Chili Palánta Tápoldatozása

Napégés/Kiszoktatás