Chili Palántanevelő Grow Box Építése
Kezdjük hát el a 2022-es szezont.
Nagyon izgalmas téma lesz a mai számomra, hiszen eddig itt még ilyen nem volt.
Építsünk Grow boxot:
Kezdjük onnan, hogy mi ennek az értelme.
Alapvetően a palánták fényigényére vezethető vissza ez az egész cécó a praktikusság jegyében.
Már a narancs Habanero korszak előtt is csináltunk chili palántákat ablakban, tejfölös pohárban, bármiben.
Évek óta ablakban nevelem elő a palántákat és egy évben sem kellett még szégyenkeznem októberben a növényeim miatt és az azokon található termések száma sem volt elhanyagolható tényező.
Ebből adódóan szeretném is ezt a tévhitet, illetve örök vitát elboronálni:
A chili palánta köszöni szépen, nagyon jól előnevelhető lámpa nélkül is!
De, akkor én minek bíbelődök ezzel? - adódhat a kérdés, jogosan.
Nagyon egyszerű.
Ennyi év után úgy éreztem, hogy kell egy darab pont a lakásban ami erről a hobbiról szól, mert a gyerekek nőnek, az asszony is... Kezd egyre praktikátlanabb lenni, hogy reggel ablakról-ablakra járok öntözgetni, miközben bukdácsolok a széthagyott játékokon. Másik dolog, ahogy itt ülök a kanapéban és kinézek az ablakon, látom a hegyeket a legelésző lovakat, stb. stb. . Ezt a képet is elveszi a féltucat chili az ablakban.
A legfontosabb érv pedig az, hogy minél tovább szeretnék Hydroban előnevelni, amire a Kratky módszert használom, mert csendes és még naponta locsolni sem kell. Ehhez viszont nagyobb edény kell, ami praktikusan már nem kivitelezhető ablakban, már csak azért sem, mert min. 2 sorban vannak, így folyamatosan fényhiányban van a hátsó sor hiába forgatja őket az ember.
Jól látszik ebből is, hogy gyakorlatilag a lámpázás nem feltétlenül a növényről szól, hanem az egyénről és a praktikusságról.
Amennyiben, szerinted elférsz az ablakban és számodra ez kényelmes, akkor az ugyan olyan jó lesz a lelkednek, mintha szétreflektoroznád a chilik "szemét".
Most, hogy tisztáztuk, hogy ez nem egy verseny, lássuk mi van akkor, ha a lámpa mellett döntünk, mert ugyan úgy megvannak itt is a buktatók, mint az ablakban.
A legtöbb hiba az alapokkal kezdődik, úgy, hogy még a lámpát fel sem kapcsoltuk.
Ablakban például nyitott terünk van, szellőzik a növény ezért általában nem is vesszük ezt a tényt számításba mikor megtervezzük a Box-ot. Ehhez hozzácsapjuk azt is, hogy minél melegebb van, annál jobb a chilinek, akkor biztosan megalapoztunk több hibát is.
A chilinek nem kell meleg, csak is kizárólag mikor csíráztatunk, de akkor sem kell felforralni őket.
Miután kijött a növény nem jó neki a túlzott meleg. 20, max. 25 Celsius között jól elvannak és a 25 fokot mindenképpen a plafonnak mondanám.
Ebből adódik az első pont:
Milyen meleg az adott hely hőmérséklete, ahol chili palántát szeretnél nevelni.
Fontos a tervezésben, mert ha 20 Celsius alá tartósan lemegy a hőmérséklet, mondjuk estére, akkor az sem jó, mert belassul a fejlődés. Extrém hőmérséklet eséseknél pedig tápanyag felvételi problémák is adódhatnak, ami szintén csak rontja a helyzetet.
Amennyiben Grow boxunk egy kevésbé fűtött helyre kényszerül két opciónk van:
Vagy kap egy külön fűtést, mondjuk főtőlap formájában + egy hőtartóbb dobozt építünk, megfelelő szellőzéssel,
Vagy ott van még a Tinder. 😀 😀
Mindenképpen kalkuláld itt bele azt a tényt is, hogy a lámpa is termel hőt, amivel számolni kell!
Mivel nekem 20-23 Celsius között vannak az értékek ezzel nem kell foglalkozzak, ezért nekem a második, ha nem az első pont csak az érdekes:
Jó szellőzés!
Nagyon FONTOS!
Egyszerűen nem bírja a Chili a száraz levegőtlen dobozokat, de a Párás zárt dobozokat sem.
A Kratky előnye egy szárazabb helyen, hogy van mindig minek csinálni egy kis párát és mivel nálam a száraz levegő adott, így nekem erre kell figyelni.
Soha ne legyen teljesen zárt a rendszer, mindig legyen nyitott rész ahol tud szellőzni és a felesleges hő is el tudjon menni.
Mivel a meleg levegő felfelé szál, egyértelmű, hogy felül kell nyitottnak lenni.
Én egy Mömaxos rácsos polcon úgy valósítottam ezt meg, hogy a lámpát nem a legfelső polcra tettem, hanem beiktattam egy köztes polcot, így legfelül kapott egy plusz polcot a kettő között pedig van egy lég üres tér, ami oldalról sincs lefedve, viszont felül kapott egy fényvisszaverő réteget, de az is kisebb 1-2 centivel az oldalakon, hogy ott is tudjon távozni a felfelé szálló meleg. Igaz ide még beiktattam egy fullspektrum Ledet, de az most mellékes. 😊
Üres tér egy kis plusszal. |
A lila Led, inkább csak dísz. :) |
Ennek az az értelme, hogy mégsem szökik el teljesen felül a fény, plusz a tetejére is tudunk pakolászni, a por sem szál úgy be, stb.
A hátsó oldal kivételével egyik sem fix, így ott is levegőzik, igaz, így a fény kiszökik azért.
Én azt vallom, hogy inkább tudjon érvényesülni a levegő, mint, hogy minden csepp fényt hasznosítsunk és tudjuk bezárva a dobozban.
A levegő mozgatását egy ventilátor beszerelésével is tudjuk segíteni. Ezt nem feltétlen kell döngetni egész nap, ha jó a box és nem olyan fényforrást használunk amihez indokolt a folyamatos hűtés. A ventilátor nálam kapott egy Dimmert is, amivel tudok még lágyítani a levegő befújásának sebességén.
Fent |
Lent |
Ventilátor Dimmer. Ez a típus elég gagyi, de ez van. |
Nekem ez a könnyen szétkapható rácsos polc jobban tetszett, de gyakorlatilag egy klasszikus sálgopolccal is ugyan ezt meg lehet csinálni.
Ami ugye még érdekes az az, hogy a lámpa az fix, ahogy nőnek a növények az a polc kerül mozgatásra amin a cserép van.
Ezzel a megoldással két szintet tudunk csinálni egy ember magas polcon. Az én esetemben csak egy lámpás rész lesz, alulra viszont így befér minden egyéb, ami a chilizéshez kell.
Most ott tartunk, hogy van egy vázszerkezet, amit ugye be is kellene fednünk valamivel, már csak azért is, mert reggel 6-tól este 9-ig kb. nem mindig szeretnénk kiélvezni a szikrázó "napsütést" a lakásban.
Na ez itt már egy olyan pont, amin az internet chilis népe órákat tudna hörögni.
Itt is a praktikusság kell, hogy vezéreljen minket, legalábbis engem ez motivált ezen a területen is, igaz maga a box vázától függően meg tud változni és lehet jó is, más megoldás is.
A lényeg a lényeg itt általában a következők szoktak felmerülni lehetséges megoldásként:
-Sima fehér papír
-Alufólia
-Mylar fólia
A sima fehér papír, ugye egyesek szerint az Isten császár. Mivel én beleszámolom, hogy víz hatására annyira nem lesz már mégsem olyan szipi-szupi, plusz nem tudom hajtogatni ahogy szeretném, pont mint a fóliákat, így én
Diamond fóliával oldottam meg ezt a történetet.
Számomra annyi volt az érdekes, hogy pl. a front oldali rész kibírja az állandó felhajtogatást.
Nos, ez bírja.
Tulajdonképpen ennyi volt a szempont, az, hogy széttörve veri vissza a fényt és, hogy ez jó-e vagy sem, bevallom annyira nem is érdekel.
Így ezt a részt több módon meg lehetne oldani, az a lényeg, hogy valahogy meglegyen, ahogy szimpatikus.
Gyakorlatilag kész is házi Grow Boxunk.
Jelen pillanatban valahol mindenki tart fejben már, hogy kellene kinéznie a saját házrész adottságaihoz mérten.
Érdemes lenne behúzni az áramit is.
Ez a része a dolgoknak szintén sosem érdekes, most is gondolom már azon agyalsz, jó, jó, de milyen lámpa legyen konkrétan... :D
Érdemes ennek a hobbinak kihúzni egy külön, vastagabb kábelt. Magyarul a biztosíték dobozban a FI-relén kívül, külön biztosítéka legyen a chili körnek. Aztán a franc se tudja mik vannak már, de ez a két dolog egy minimum követelmény én úgy gondolom.
Majd ehhez szépen hozzákalibráljuk az elosztókat és lámpákat.
Nyilván ezt most kicsit túlgondolom, mert lássuk be, hogy soha az életben nem lesz ez maximumon kihasználva, de legalább ez is megvan. Amúgy jelen esetben a légkondi miatt van ez így, még mielőtt valaki teljesen hülyének gondolna, hogy a majd bemutatandó zseblámpákhoz találtam ezt ki. Megnyugtatok mindenkit, nem. :D
De azért szerintem érdemes erről beszélni, mert olvas olyan is, akinél egy fázis jön be a lakásba, majd az is alu vezetékeken megy tovább, de mondjuk lehet van egy 1000W-os lámpája.
Tehát ha már elindultunk a lápák irányába, alap szabály:
Úgy tervezz a Wattokkal, hogy az összhangban legyen a rendszerrel, már, ha egyszerre szeretnél mikrózni, mosni és palántát nevelni is. :D
Természetesen nem igen mérvadó ez a rész a mi szemszögünkből, mert ezen az oldalon HPS és társai izzók biztos nem lesznek, illetve komoly LED-ek sem, hisz utóbbi Csillagászati árakon van, a régi izzók meg olyan irdatlan hőt termelnek, hogy azok meg azért nem lesznek itt, hiába olcsóbbak.
Most ott tartunk éppen, hogy gyorskötözővel szépen, biztonságos helyre rögzítettük az elosztókat, várjuk, hogy valami lámpa belekerüljön.
De még mindig nem tartunk ott, hogy nyugodtan beslattyogjunk egy chililámpa boltba és megvegyük a tutit.
Úgy kell megtervezni a világítást, hogy ténylegesen, legalább a polc méretnék megfelelő területet egyenletesen be tudjon világítani.
Ellenkező esetben, például ha beteszünk egy izzót a polc közepére, akkor a növényeink mérete U alakban fog alakulni. Ami közvetlen a lámpa alatt lesz az kisebb lesz, míg a polc széléhez közelebb lévők nagyobbak, hisz kevesebb fényt kapnak, nyúlni fognak a középsőkhöz képest.
Egy Lux meter alkalmazással valamilyen képet kaphatunk arról, hogy a polc egyes részein milyen fényerővel lehet számolni.
Lényeg, egyenletes legyen mindenhol, úgy lesz értelme.
Ha ennek megfelelően sikerül megtervezni a lámpák számát, a chilik mennyiségét kell meghatározni.
Minél több chili kis helyen, annál több Watt kell. Mivel egészen biztos, hogy egymásra fognak nőni és versenyezni fognak a fényért a saját maguk árnyéka miatt, és ha nem etetjük őket megfelelő erősségű fénnyel, ez hamarabb lesz drasztikus és pillanatok alatt kinövik a helyüket.
Mindenféleképpen lesz nyúlás, mert nyomorgatni sem szabad a növényeket, de az arany középutat kell kitapasztalni, ahol fejlődik is a növény, de nem nyúlik szét irdatlan módon, hogy idő előtt keljen pl. arra vetemedni, hogy kiültetésre kerüljenek helyhiány miatt.
Szerintem pár Wattot le lehet csalni, ha minél tovább tudjuk tartani azt a szintet, hogy kevésbé érjenek össze. Természetesen 2 darab is össze fog nőni egy idő után, illetve az elágazások után már saját magukat is árnyékolják, illetve ki is néznek majd a polcok alól ahol nincs majd lámpa.
Nem szabad ezt a fény kérdést drasztikusan felfogni, hiszen az pusztán a lényeg, hogy Januártól akár Júniusig tudjuk egy bizonyos szintet biztosítani és nem az a lényeg, hogy 2 méteres termő bokrokat nevelgessünk a szobában.
Nagyon nem ugyan az a két dolog, de szerencsére ezzel sem kell foglalkoznunk.
Mindezt egy jó darabszám megszabással és egyenletes fénnyel, megfelelő hőmérsékleten viszonylag könnyen tudjuk prezentálni.
Itt most ugye kellene valami kiindulási értékeket megadjak, hogy mégis mit kellene leolvasni az adott lámpa csomagolásáról.
Nem akarok olyannal foglalkozni, ami a Googleban jobban le van írva, így szerintem fölösleges ide bemásolnom ezen értékek definícióját, így csak a lényeg:
Három érték lesz, amik után ilyen betűk lesznek, számokat most direkt nem írok, nehogy félreérthető legyen, tehát:
W
lm
K
Mit kell itt figyelembe venni?
Kezdjük a Watt-al.
A gyakorlatba visszaforgatva, mivel úgy sem egy darab izzócska fog a polcon lógni, hanem több és láttunk már azért 32W-on is működő dolgokat, tegyünk még rá egy kicsit azért és legyen 42W/lámpa, izzó, ahogy tetszik.
A hitelesség kedvéért én is 42 Wattal indulok a szezonnak. Mivel egy nem elég a rendes lefedéshez első körben hárommal próbálom meg a dolgokat, azaz a chilik fölött 3x42 Watt lesz, plusz ugye a fullspektrum, de az inkább csak hangulat világítás a távolságával, talán a színei azért fognak érvényesülni a maga 15 Wattjával. Ez így nekem összesen 141W.
Következő a Lumen.
Ezzel az értékkel annyira nem kell foglalkoznunk, igaz ez a lényeg, de a Wattok nem fognak hazudni, viszont a növény és a lámpa közti hellyel lehet csalni, tehát tudunk picit húzni ezeken az értékeken.
Nagyjából azt kell kihozni a polcból, hogy olyan 50 cm távol az izzótól a telefon alkalmazása legalább 5000-et mutasson a legrosszabbnak vélt helyen is. Ez egy megint másik történet, hisz itt már Lux-ról beszélünk, de most ez minket úgy sem érdekel.
Amennyiben olyan lámpára esik a választásunk, ami jobban melegszik és nem lehet olyan közel rakni hozzá a növényt, akkor értelemszerűen annyival távolabbról kell a minimum értéket megnézni, amennyivel távolabb kell tartani tőle a chiliket.
Gondolom egyértelmű az is, hogy most ez az írás nem arról szól, hogy mi az ami alatt 10 kilót/tő fog teremni 100 növény, hanem, hogy neveljünk elő palántát Januártól kényelmesen, elérhető áron.
Épp lemértem a Novemberi ablakban mi a helyzet, 65000 +.
Egy "picivel" kevesebb lett itt távoli értéknek megadva, ami a gyakorlatban 20000+ a lápa közelében ebben az esetben, de azt is számoljuk bele, hogy az ablakban ez az érték csak pár óra, illetve ha felhős időnk van máris más a helyzet. Így a 10-20000 + egyenletesen reggeltől estig, ha minimálisan is, de a chili palántáknak elég.
Már egész jók vagyunk, van pár kiindulási pontunk, lássuk az utolsó értéket:
Kelvin:
Ez nem annyira egyértelmű, mint az első kettő érték, hisz az első kettőnél minél több, annál jobb gyakorlatilag, aminek csak a pénztárca szab határt.
Ebben az esetben viszont tudunk "X" Kelvinnel 500 forintért is venni izzót.
Most mossunk össze mindent ami az izzó színének a témájában előkerülhet, mert nem szeretnék Google lenni, lássuk inkább mi a gyakorlat.
Joggal kérdezhetitek, hogy mire fel okoskodok ebben a témában, ha még én csak most próbálom ki.
5 éve foglalkozom azzal, hogy chilis kérdéseitekre válaszoljak és ezen idő alatt, nagyon-nagyon sok hibával és annak megoldásával találkoztam már. Flegmán ezt úgy lehet leírni, hogy más kárán tanul az okos. Érintett a témában ugyan nem voltam, de mindig elraktároztam magamban a buktatókat.
Az első buktató az internet.
Az interneten lássuk be chili kérdéseben nem nagyon van még mindig épkézláb oldal, ellenben Cannabis termesztésről rengeteg minden van fent, és mivel az egy "kicsit" jövedelmezőbb világ mint a chilizgetés, egy laikus számára egyből nyerő, rendíthetetlen leírások vannak, pedig csak annyi a hasonlóság, hogy chilit is lehet lámpa alatt nevelni.
Alapból a Grow Box kialakításában észrevehettétek, hogy ég és föld a különbség, hiszen a chilit nem kell bezárni a szaga miatt egy atombunkerbe és úgy megoldani mindent, hogy jó legyen, hiszen a chili legális és nem kell azon izgulni, hogy a nemlétező illatai miatt holnap kopogtat a TEK.
Ugyan ez a helyzet a Világítással is! Mi nem akarunk szüretelni, csak előnevelni a lámpa alatt és ami ennél is sokkal, de sokkal fontosabb dolog, hogy teljesen más növényről van szó. Alapból kezdjük, ott, hogy chilin belül is rengeteg eltérés van, akár fényigény szempontjából, hát, hogy jövünk akkor ahhoz, hogy teljesen más növényhez bevált receptekkel ötleteljünk? Csak azért mert növény mind a kettő?
Mivel sok itt a horgász, mondok egy érthető, egyszerű hasonlatot:
A Ponty is egy hal, meg a Csuka is egy hal. Hal=Növény
Sok oldalon lehet olvasni, hogy a Kukorica jó csali, ha pontyot akarunk fogni. Ponty=Cannabis
Egy szép napon kitalálod, hogy szeretnél fogni egy Csukát. Csuka=Chili
Mivel sokat olvastál halfogásról, láttad, hogy sokan fogják a pontyot kukoricával, ezért neked is van otthon kukorica és mivel ez van csak otthon, elindulsz vele Csukát fogni.
Bedobod a kukoricát Csukára, mit gondolsz? Mendegél a Csuka a vízben komótosan és mikor meglátja a kukoricát a vízben, arra gondol, hogy - hmmm, hiszen ezt mást halak megeszik, akkor én is rávetem magam azonnal.
Nem, elmondom mi lesz: Le sem fogja szarni! Persze lehet véletlenül beleakadhat, vagy éppen egy kukoricára gerjedő kishalra rabol rá, ami gyorsabb volt és csak a kukoricát szippantja be, de lássuk be, hogy teljesen más logikával lehet eredményesen Csukát fogni, pedig az is hal mint a Ponty.
Tisztázzuk azt, hogy van egy nagy különbség, ehhez nem kell sokat tenni, mint kimenni a mezőre és keresni egy kendertövet. Oké biztos abból is van már olyan fajta ami megcáfolja azt amit írok, de ehhez nem értek, maradjunk az alapoknál.
Növöget a kis Kender nyugodtan a mezőn, megnő szép nagyra, majd fogja magát egy még szebb napon és bevirágzik. Tehát mint ahogy azt klasszikusan hívjuk, van egy Vegetatív (Grow) és egy Generatív szakasz (Bloom).
A Chili viszont ezzel ellentétben kijön a magból, majd ahogy lehetősége van és úgy érzi elég a gyökér egyből fogja magát és bedurrant pár virágot, ami egyenlő azzal, hogy elágazik, amit mi szintén nagyon szeretnénk metszés nélkül, hisz a metszést sem szereti.
Gyakorlatilag ugyan az a helyzet elsőre, de ha jobban belegondolunk, akkor mégsem.
Itt ugyanis van egy gyökeresedő időszak (Root) majd egyből belevág a generatívba (Bloom). Slussz poén ugye, hogy a Chinense a Foszfort sem nagyon szereti tehát már itt is bukik a történet, de ez egy másik bejegyzés.
Mivel ez az oldal önálló, tapasztalatokon alapuló tartalmakat reprezentál, nem jártam utána, hogy mondjuk a fény és gyökér kapcsolat milyen is a valóságban, de biztos van ilyen. Ha te tudod, kommentben írd meg légy oly kedves.
Itt meg kell állni egy picit, hiszen az elérhető írásoknak fogok most gyakorlatilag látatlanba nekimenni ezért előbb elmondom ez miért lesz így.
Hatalmas legenda chilis körökben a Kék túlsúly. Igazából soha az életben nem tudta ezt a gyakorlatban senki meggyőzően prezentálni. Állandó jelleggel láthatunk képeket visszamaradt silány palántákról (nagyon kék full spektrum), illetve mikor annyira kék már, hogy fehér, akkor meg szétnyúlt palántákról (6500+K).
Azért mert a Nitrogén felelős nagy részben a növekedésért, nem csak Nitrogént adunk a Grow időszakban szerencsétlen növénynek.
Egyértelműen látszik, hogy a Chilit Generatívnak kell kezelni, megfűszerezve egy kis Vegetatívval és nem fordítva.
Ugyan ez a hiba a műtrágyázásban is. Talán már itt is írtam, hogy a legjobb eredmények akkor vannak, mikor a Nitrogén és Kálium aránya, gyakorlatilag majdnem ugyan az, csak éppen, hogy több a K.
Ha elágazó chiliket szeretnénk, akkor világítani is úgy kell, hogy kapjon ösztönzést a virágzáshoz is, ergo nincs kék túlsúly!!!!
De piros többlet sincs...
Magyarul úgy kell világítani, mint trágyázni és mivel gyakorlatilag mindig Kálium minimál többlettel megyünk így a fénnyel is ezt kellene lefedni.
Szóval, nagyon egyszerű milyen lámpák jöhetnek számításba. Persze ha lenne chili specifikus full spektrum az jó lenne, de mivel nincs, az alábbiakat tehetjük:
Full spektrum Ledek:
Ebből kettőféle a legeredményesebb.
Lila, enyhén rózsaszínbe hajló, és sárgába hajló fehér.
A nagyon fehér és a pirosba, ill. kékbe hajló full spektrum nem eredményes.
Persze láthatjuk itthon is a csoda kék full spektrum házi lámpákat. Nos, azok is mindig leszerepeltek, ill. azért nincs belőle egyedi méret, hogy könnyebb legyen kicserélni, mikor két hét után bedöglik. (de kedves, hogy kicseréli nem?)
Ez a nehezebb sztori, hiszen Ebay-ről rendelve is borsos árakat kapunk, hiszen a belépő méretekből vagy négy darab kell egy 100x50 centis polc megvilágításához.
Ugyan vannak magyar oldalak is ahol lehet rendelni, de a kecsegtető áru termékek mellé pont olyan kevés Watt párosul mint az enyémhez, ezért maximum kisegítő lehetőségnek jók, ha jók, mert ez ki fog derülni, én pedig megírom.
Mivel árban olcsóbb, ha a Kelvin értékeket nézzük valószínűleg többeket ez fog érdekelni.
Legyen mondjuk 3:2 arány, tehát 3 darab 2100K mellé legalább kettő 6500K.
Ezt a Kelvin dolgot eléggé lazára vettem, hiszen van egy csomó megoldás, ami akár jobb is lehet, de viszonylag kötött a kezünk ilyen szempontból, mert az átlag ez kínálatban. A lényeg, hogy miután ráguglizol milyen spektrumban érdemes gondolkodni, azt kell kisakkozni, hogy a növekedést és a virágzást egyszerre segítse a világításunk.
Elvileg működnie kell ennek az elképzelésnek. :D
A saját rendszerem 3 db 2100K TLed + egy Lila full spektrum. Mivel ezt a kis gagyi full spektrumot középre tettem, mindenképpen mutatnia kell eltérést a növényeknek (említett U alak), ha működik és van értelme, még kettőt érdemes lesz beszerelni.
A terv |
Leírtam a tapasztalataim, a többit majd a gyakorlat igazolja, a tévedés jogát fenntartom, igaz eléggé bízok az elképzeléseimben, hiszen ez a 3 TLed már drágább volt mint a Philips Tornádó...:D
Megjegyzések
Megjegyzés küldése